Prośba od chrześcijan z Betlejem - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Prośba od chrześcijan z Betlejem

Aktualności
Prośba od chrześcijan z Betlejem

Mimo, iż to właśnie w Betlejem narodził się Jezus Chrystus to dziś nie znajdziecie za wielu Chrześcijan w tym miejscu — około 1%. Miasto zostało przejęte w większości przez Muzułmanów, a Chrześcijanie wynieśli się do przylegających do Betlejem miast Beit Sahur i Beit Jala.

Od czasu powstania obozów uchodźców w Betlejem za sprawą przesiedleń podczas Wojny o Niepodległość w 1948 roku oraz Wojny Sześciodniowej w 1967 roku, sytuacja Chrześcijan stale się pogarsza. Muzułmanie przejmują miejsca pracy oraz władze miejskie, tradycje i święta.

Dzisiejsza sytuacja jest jeszcze gorsza ze względu na trwającą już prawie rok wojnę Izraela z Hamasem i Hezbollahem. Miasto przez kilka miesięcy było zamknięte przez wojsko izraelskie a wszelkie pozwolenia na pracę w Izraelu zostały cofnięte i do dziś nie wznowione. I mimo, że dziś w Izraelu jest już bezpiecznie, a wszelkie działania wojenne przeniosły się do wnętrza Gazy oraz na granicę z Libanem to nadal nie ma turystów. Hotele w Betlejem pozostają zamknięte, sklepy z dewocjonaliami również, a każda z tych instytucji utrzymywała przynajmniej kilka rodzin chrześcijańskich, które dziś stoją przed dylematem, czy zostać i czekać na lepsze jutro, czy też emigrować na stałe do innego kraju. Już 40 rodzin opuściło Betlejem, przez co i tak mały procent Chrześcijan w tym miejscu, jeszcze bardziej się pomniejszył.

W ostatnie Boże Narodzenie nie było choinki, a w Wielkanoc nie wolno było Chrześcijanom w Betlejem hucznie przyjąć święty Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego. Było to zabronione przez większość muzułmańską jako solidarność z bombardowaną Gazą. Mimo to, sami hucznie świętowali Ramadan oraz inne swoje święta.

Chrześcijanie zmagają się również z muzułmańską zasadą oko za oko, ząb za ząb. Często prześladowani są za eksponowanie swojej wiary poprzez noszenie krzyżyka czy medalika.

Dlatego bardzo prosimy o wsparcie i pomoc, przez zakup dewocjonaliów z Ziemi Świętej, które będzie można nabyć w miesiącu listopadzie i grudniu, aby utrzymać naszą wiarę w tym najbardziej z chrześcijańskich miejsc, które powoli staje się muzułmańskie.

Dewocjonalia dostępne będą w parafii.
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści